Smak z Mutsu, trwałość z Najdareda czyli MUNA

Miejsce wyhodowania: Polska (grupa hodowlana AJAPPLE).

Pochodzenie: siewka odmiany Mutsu x Najdared.

Wzrost: Średnio silny, po wejściu w okres owocowania średni. Korona stożkowa o luźnym zagęszczeniu.

Zapylacze: Evereste, Prof. Sprenger, Golden Hornet.

Odmiany zapylane: triploid.

Owocowanie: Muna wchodzi wcześnie w owocowanie. Plonuje corocznie i obficie. Ważną zaletą odmiany jest możliwość jednoetapowego zbioru owocu, ze względu na wyrównanie parametrów dojrzałości zbiorczej jabłek w całej koronie drzewa.

Owoc: Duży, walcowaty. Skórka gładka, pokryta lekko woskowym nalotem. Rumieniec purpurowo-czerwony pokrywa 90-100% powierzchni owocu pojawia się bardzo wcześniej (już na początku września). Miąższ kremowy z zielonkawym odcieniem, soczysty, słodko-kwaśny, smaczny. W testach konsumenckich określana jako bardzo smaczna.

Dojrzałość zbiorcza: koniec września / początek października. Jędrność 7-8 kG, ekstrakt 12-13 brix.

Przechowywanie: W chłodni zwykłej do lutego, a w KA do maja. Bardzo dobrze znosi transport.

Wytrzymałość na mróz: Średnia.

Podatność na choroby: Mało podatna na choroby kory i drewna. Parch - średnia; mączniak - średnia; zaraza ogniowa - średnia.

Więcej informacji o odmianie MUNA na stronie www.muna.pl

Odmiana jabłoni Muna podlega ochronie prawnej na terytorium Polski na podstawie decyzji Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej o przyznaniu wyłącznego prawa do odmiany na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 843)